Jedna z prvých tohtoročných túr nemohla viesť nikam inam ako na nám najbližší kopec, Poludnicu. Krásne jarné počasie sa postaralo o ideálne podmienky a preto sme neváhali ani chvíľočku. Ako sme sa s tým popasovali vám popíšeme v krátkom blogu!

IMG 5694

Poludnica je kopec vysoký 1540m.n.m. a dá sa naň výsť zo všetkých strán. Cestu hore sme si zvolili cez zjazdovky, čo je pomerne strmé vstúpanie a chodník sa dá na hrebeni nájsť už náročnejšie. Túru neuľahčil ani fakt, že pár dní dozadu nám bláznivý apríl naložil pomerne výtečnú snehovú nádielku, takže sme sa vo vyšších polohách na veľa miestach brodili a šmýkali na zvyškoch roztápajúceho sa snehu.

Stredne náročná turistická trasa však po celý čas ponúkala nádherné výhľady na celú liptovskú kotlinu. Vrcholky Západných Tatier a Kriváň svojimi bielymi vrhcholkami krásne kontrovali jarným zazeleneným lúkam.
Od konca Závažnej Poruby sme prišli do strediska, kde sme cez zjazdovku Stará prešli k pôvodnej vrcholovej stanici dnes už neexistujúceho vleku najstrmšej zjazdovky v bývalom Československu. Ešte minulé leto by tam stála búdka pre vlekára, no dnes sme našli už len zvalené drevá. Pokračovali sme po skalnatom hrebeni až pod skaly Prednej Poludnice, kde sme pokračovali cez reťaze nahor. Ak plánujete turistiku týmto smerom so psíkom, počítajte s tým, že on tento úsek nezvládne bez pomoci. My sme nášho maskota, psíka Doru, museli preniesť v batohu :). Potom je to hore už len krátka chvíľočka na vrchol a výhľady stoja za to.

Z Prednej Poludnice sme prešli cca 15 min na zadnú Poludnicu. Nevynechali sme ani pomník Milana Jurečku, okrem iného trénera lyžiarskeho klubu, ktorý zahynul pri tragickej nehode. Česť jeho pamiatke.

Zadná Poludnica ponúka nádnerné výhľady na Nízke Tatry a jedno z najznámejších slovenských stredisiek, Jasnú. Tí dokonca tento víkend (30.4.-1.5.2016) stále fungovali vďaka skvelým snehovým podmienkam, aj keď bola sezóna už oficiálne zatvorená.

Po krátkej prestávke sme sa pustili späť na Prednú Poludnicu, kde sme pokračovali nadol klasickým chodníkom. Cesta ubiehala raz-dva.

Upozornenie: uverejnený výlet slúži len ako prípadná inšpirácia. Trasa nemusí byť všade viditeľne značená.  

IMG 5712

Takto sme šľapali hore po zjazdovke ...  

 

IMG 5713

 ... nad sedačkou, pohľady boli krásne! 

 

IMG 5723

Medvedie stopy v snehu neprekvapili.

 

IMG 5741

Po reťaziach, v shenu, sustredenie nevyhnutne. 

 

IMG 5747

Námaha stála za to, výhľady úžastne!

 

IMG 5754

Naša skupinka

 

IMG 5764

Sem a tam, pohľady zo Zadnej Poludnice. V pozadí Choč a Liptovská Mara.

 

 VIAC ĎALŠÍCH FOTIEK NA NAŠEJ FACEBOOK STRÁNKE TU

 

 

 

Upozornenie! Táto stránka využíva cookies a podobné technológie.

Ak si nezmeníte nastavenia prehliadača, súhlasíte s ich ukladaním.. Learn more

Súhlasím